Plakat kubotan 2019

Plakat kubotan 2018

SOKE KUBOTA

Soke Takayuki Kubota urodził się w 1934 roku w Kumamoto w Japonii. Naukę karate rozpoczął w wieku czterech lat pod czujnym okiem swojego ojca Denjiro Kuboty. Trenował codziennie, praktykując kilka stylów sztuk walki (m.in.: aikido, judo, kendo, iaidō), uzupełniając je medytacją oraz nauką kaligrafii. 

Soke Kubota rozpoczął nauczanie karate już w wieku czternastu lat, a gdy skończył lat osiemnaście, otworzył swoje pierwsze dojo w Tokio. W 1953 roku Mistrz założył własną organizację karate o nazwie International Karate Association oraz opracował swój własny styl o nazwie Gosoku-ryu (go – twardość, soku – szybkość, ryu– miękkość).

Do Ameryki przybył w 1964 roku na zaproszenie Eda Parkera, słynnego mistrza sztuk walki. Ożenił się z Amerykanką i założył w kalifornijskim Glendale swoje dojo, gdzie naucza do dziś. Swoją wiedzę i umiejętności Soke wykorzystuje w szkoleniu amerykańskiej policji oraz funkcjonariuszy FBI. Opatentował ponadto nowe bronie: kubotan oraz kubotai. Przy ich projektowaniu i opracowywaniu czerpał z wielowiekowej tradycji klasycznego kobudo, wzbogacając ją jednak i unowocześniając tak, by historia i teraźniejszość harmonijnie ze sobą współgrały. By stare japońskie techniki i koncepty wciąż były skuteczne – w nowych, szybkich i zmiennych czasach.

Jego amerykańscy uczniowie nazywają go Żywą Legendą Karate. Od ponad 25 lat posiada 10 dan karate oraz tytuł Soke, który jest jednym z najwyższych oficjalnych japońskich laurów. Oprócz karate Soke Takayuki Kubota jest również mistrzem Toshin-ryuken-jutsu, kendo, taiho-jutsu, kubo-jitsu, shindo-tsuye-jutsu, kubokido, aikido i judo.

Ogromną wiedzę Mistrza doceniło również Hollywood. Na przestrzeni wielu lat wystąpił w licznych filmach akcji (np. W potrzasku z Christopherem Lambertem w roli głównej) czy nawet w dramatach (rola japońskiego oficera w Pearl Harbor). Dodatkowo amerykańscy filmowcy niejednokrotnie korzystali z bogatego doświadczenia Soke Kuboty przy tworzeniu choreografii scen walki.