Kubotan – broń czy  brelok?

Kubotan może wydawać się zupełnie niepozornym narzędziem. To nic innego jak krótka pałeczka mająca 1,5 cm średnicy i 14 cm długości. Do czego służy kubotan? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się zaskakująca. Pałeczka jest do samoobrony. Wygląda jak breloczek, dzięki czemu można zawiesić ją przy kluczach. Kubotan został opracowany przez Soke Takayuki Kubota. To podręczne narzędzie samoobrony służy do zadawania uderzeń. Zwiększa siłę ciosu, a także ułatwia obezwładnienie poprzez wykonywanie dźwigni i naciski na punkty witalne na ciele człowieka (np.: splot słoneczny, żebra, kręgosłup, golenie czy nadgarstki). Klucze przymocowane do kubotanu są jego integralną częścią. Również sprawdzą się jako narzędzia do samoobrony. Nimi także można zadawać uderzenia, co znacznie zwiększa skuteczność technik obronnych. Breloczek do samoobrony okaże się również świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Może wówczas zrezygnować z pieprzu gazowego na rzecz skuteczniejszej defensywy.

Kubotan – niezastąpiona niewielka broń

Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety umożliwiające obronienie się. Oferowany przez nas brelok do samoobrony okaże się niezastąpiony, ponieważ dzięki niewielkim rozmiarom może zawsze towarzyszyć właścicielowi. Każdorazowo wychodząc z domu, zabiera się klucze, a tym samym przypięty do nich kubotan. Taki sprzęt do samoobrony sprawdzi się u każdego, niezależnie od płci. Warto mieć przy sobie coś, co pomoże odeprzeć atak czy obezwładnić napastnika. Kubotan to niepozorna broń, która jest niezastąpiona w zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa. Postaw na prostotę i skuteczność, bo to gwarancja zadowolenia.

Cechy charakterystyczne oryginalnego kubotanu:

  • nie jest ostro zakończony, ponieważ opracowany został w ten sposób, aby trwale nie uszkodzić przeciwnika, a jedynie wykorzystując naciski i dźwignie na więzadła i stawy wywołać ból,
  • jest wykonany z lekkiego tworzywa sztucznego, co umożliwia szybkie operowanie nim, a także umożliwia podróżowanie np. w transporcie lotniczym, bez narażenia się na nieprzyjemności ze strony celnej,
  • posiada 6 specjalnych wyżłobień, dzięki którym wywołany ból jest spotęgowany,
  • posiada wkręcany uchwyt do mocowania kluczy, co umożliwia podróżowanie z nim w transporcie lotniczym,
  • klucze mocowane do kubotanu są jego integralną częścią oraz zmieniają jego środek ciężkości. W samoobronie dla kobiet wykorzystywane są do zadawania uderzeń.

Szkolenie kubotanu obejmuje:

  • naukę uderzeń i ciosów kubotanem oraz kluczami (cios prosty, cios równoległy, cios poziomy, ósemka, kombinacje),
  • naciski na punkty witalne na ciele człowieka,
  • dźwignie na stawy, dźwignie transportowe, dźwignie przygotowujące do kajdankowania,
  • kombinacje, czyli połączenie ciosów, nacisków i dźwigni w jedną płynną technikę,
  • obrona kubotanem w ciasnych przestrzeniach takich jak: winda, samochód.

 

 

Patent: 16.01.1979

Kubotan, został opracowani i opatentowany w Stanach Zjednoczonych przez Takayuki Kubota 16 stycznia 1979 roku w Kalifornii pod numerem 1111225 jako Personal Defense chain Baton. Po raz pierwszy został oficjalnie użyty 17 stycznia 1978 roku.

Oficjalnym przedstawicielem kubotanu na Polskę jest organizacja Kubotan Poland, a oferowane kubotany na stronie www.kubotanpoland.pl  są produkowanie w Stanach Zjednoczonych przez Takayuki Kubota.