Kubotan jest zastrzeżoną i opatentowaną przez Soke Takayuki Kubotę bronią, która została wymyślona głównie jako narzędzie dla policjantów, ułatwiające im zatrzymanie podejrzanego bez trwałych uszkodzeń na jego ciele. Broń ta zyskała ogromną popularność w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Kubota zaczął szkolić policję w Los Angeles. Niektórzy entuzjaści tego skutecznego narzędzia nazywają je „instrumentem regulacji położenia” lub „doradcą”. Obecnie techniki posługiwania się kubotanem nauczane są w ramach szkoły Gosoku-ryu.

Kubotan to krótka pałeczka przy kluczach (długość: 14 cm, średnica: 1,5 cm), z wyglądu przypominająca breloczek, służąca do samoobrony. Kubotan został opracowany przez Soke Takayuki Kubotę. Broń ta służy do zadawania uderzeń (zwiększa siłę ciosu), a także do wykonywania dźwigni i nacisków na punkty witalne na ciele człowieka (np. na splot słoneczny, żebra, kręgosłup, golenie, nadgarstki, nasadę nosa itp.). Klucze przymocowane do kubotana są integralną częścią broni; również nimi można zadawać uderzenia, co znacznie zwiększa skuteczność technik obronnych.

Soke Takayuki Kubota urodził się w 1934 roku w Kumamoto w Japonii. Naukę karate rozpoczął w wieku czterech lat pod czujnym okiem swojego ojca Denjiro Kuboty. Trenował codziennie, praktykując kilka stylów sztuk walki (m.in.: aikido, judo, kendo, iaidō), uzupełniając je medytacją oraz nauką kaligrafii.Soke Kubota rozpoczął nauczanie karate już w wieku czternastu lat, a gdy skończył lat osiemnaście, otworzył swoje pierwsze dojo w Tokio. W 1953 roku Mistrz założył własną organizację karate o nazwie International Karate Association oraz opracował swój własny styl o nazwie Gosoku-ryu (go – twardość, soku – szybkość, ryu– miękkość).Do Ameryki przybył w 1964 roku na zaproszenie Eda Parkera, słynnego mistrza sztuk walki. Ożenił się z Amerykanką i założył w kalifornijskim Glendale swoje dojo, gdzie naucza do dziś. Swoją wiedzę i umiejętności Soke wykorzystuje w szkoleniu amerykańskiej policji oraz funkcjonariuszy FBI. Opatentował ponadto nowe bronie: kubotan oraz kubotai. Przy ich projektowaniu i opracowywaniu czerpał z wielowiekowej tradycji klasycznego kobudo, wzbogacając ją jednak i unowocześniając tak, by historia i teraźniejszość harmonijnie ze sobą współgrały. 

.

Ogromną wiedzę Mistrza doceniło również Hollywood. Na przestrzeni wielu lat wystąpił w licznych filmach akcji (np. W potrzasku z Christopherem Lambertem w roli głównej) czy nawet w dramatach (rola japońskiego oficera w Pearl Harbor). Dodatkowo amerykańscy filmowcy niejednokrotnie korzystali z bogatego doświadczenia Soke Kuboty przy tworzeniu choreografii scen walki.

PATENT KUBOTAN 16.01.1979

 

Kubotan został opracowany i  opatentowany w Stanach Zjednoczonych przez Takayuki Kubota 16 stycznia 1979 roku w Kalifornii pod numerem 1111225 jako Personal Defense Chain Baton. Po raz pierwszy został oficjalnie użyty 17 stycznia 1978 roku.

Oficjalnym przedstawicielem Kubotanu na Polskę jest organizacja Kubotan Poland, reprezentowana przez Jacka i Krzysztofa Chałupka, a oferowane kubtany na stronie www.kubotanpoland.pl są produkowane w Stanach Zjednoczonych przez Takayuki Kubota.