
Kubotan jest zastrzeżoną i opatentowaną przez Soke Takayuki Kubotę bronią, która została wymyślona głównie jako narzędzie dla policjantów, ułatwiające im zatrzymanie podejrzanego bez trwałych uszkodzeń na jego ciele. Broń ta zyskała ogromną popularność w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Kubota zaczął szkolić policję w Los Angeles. Niektórzy entuzjaści tego skutecznego narzędzia nazywają je „instrumentem regulacji położenia” lub „doradcą”. Obecnie techniki posługiwania się kubotanem nauczane są w ramach szkoły Gosoku-ryu.
Kubotan to krótka pałeczka przy kluczach (długość: 14 cm, średnica: 1,5 cm), z wyglądu przypominająca breloczek, służąca do samoobrony. Kubotan został opracowany przez Soke Takayuki Kubotę. Broń ta służy do zadawania uderzeń (zwiększa siłę ciosu), a także do wykonywania dźwigni i nacisków na punkty witalne na ciele człowieka (np. na splot słoneczny, żebra, kręgosłup, golenie, nadgarstki, nasadę nosa itp.). Klucze przymocowane do kubotana są integralną częścią broni; również nimi można zadawać uderzenia, co znacznie zwiększa skuteczność technik obronnych.
Soke Takayuki Kubota urodził się w 1934 roku w Kumamoto w Japonii. Naukę karate rozpoczął w wieku czterech lat pod czujnym okiem swojego ojca Denjiro Kuboty. Trenował codziennie, praktykując kilka stylów sztuk walki (m.in.: aikido, judo, kendo, iaidō), uzupełniając je medytacją oraz nauką kaligrafii.Soke Kubota rozpoczął nauczanie karate już w wieku czternastu lat, a gdy skończył lat osiemnaście, otworzył swoje pierwsze dojo w Tokio. W 1953 roku Mistrz założył własną organizację karate o nazwie International Karate Association oraz opracował swój własny styl o nazwie Gosoku-ryu (go – twardość, soku – szybkość, ryu– miękkość).Do Ameryki przybył w 1964 roku na zaproszenie Eda Parkera, słynnego mistrza sztuk walki. Ożenił się z Amerykanką i założył w kalifornijskim Glendale swoje dojo, gdzie naucza do dziś. Swoją wiedzę i umiejętności Soke wykorzystuje w szkoleniu amerykańskiej policji oraz funkcjonariuszy FBI. Opatentował ponadto nowe bronie: kubotan oraz kubotai. Przy ich projektowaniu i opracowywaniu czerpał z wielowiekowej tradycji klasycznego kobudo, wzbogacając ją jednak i unowocześniając tak, by historia i teraźniejszość harmonijnie ze sobą współgrały.
.
Ogromną wiedzę Mistrza doceniło również Hollywood. Na przestrzeni wielu lat wystąpił w licznych filmach akcji (np. W potrzasku z Christopherem Lambertem w roli głównej) czy nawet w dramatach (rola japońskiego oficera w Pearl Harbor). Dodatkowo amerykańscy filmowcy niejednokrotnie korzystali z bogatego doświadczenia Soke Kuboty przy tworzeniu choreografii scen walki.
PATENT KUBOTAN 16.01.1979